Hyundai Veloster N od teraz z 8-stopniowym automatem

Auto jest też o 0,5 s szybsze od wersji z manualem, posiada Launch Control i jest szansa, że powróci na polski rynek.

Hyundai nieustannie pracuje nad swoją linią sportowych modeli z przydomkiem „N” w nazwie. Dziś ta oferta jest bardzo ograniczona i znajdziemy w niej trzy modele – i30 N, i30 N Fastback oraz Veloster N. Ten ostatni dla wielu może być niespodzianką, gdyż nie jest on dostępny w Europie w żadnej formie.

Niemniej, auto jest dostępne na kilku rynkach i właśnie otrzymało poważną zmianę, która poprawi właściwości jezdne i zmaksymalizuje przyjemność z jazdy. Od teraz Veloster N oferowany będzie z 8-stopniową, dwusprzęgłową skrzynią automatyczną N DCT, czyli najnowszą konstrukcją koreańskiego producenta.

Zastosowana skrzynia posiada mokre sprzęgła, dzięki czemu pozwala na przeniesienie większego momentu obrotowego. N DCT wykorzystuje olej, który znacznie poprawia wydajność smarowania i chłodzenia, a zastosowanie elektronicznych siłowników zwiększa komfort i płynność pracy sam przekładni.

Na pokładzie nowego Velostera N z automatyczną przekładnią znajdziemy wiele nowych funkcji, w tym system Launch Control. Inteligenty start pozwala na „wystrzelenie” samochodu od 0 do 100 km/h w czasie zaledwie 5,6 sekundy, co jest wynikiem o 0,5 lepszym niż odpowiednik ze skrzynią manualną.

Ciekawą nową funkcją jest też N Grin Shift, czyli możliwość chwilowego zwiększenia maksymalnego momentu obrotowego. Ten można zwiększyć o dodatkowe 25 Nm na maksymalnie 20 sekund poprzez chwilowe „przeładowanie” turbosprężarki.

Istnieje szansa, że Veloster i jego topowa wersja zawitają ponownie na europejski rynek, w tym na rynek polski. Polskie przedstawicielstwo pierwszy raz od dawna oficjalnie zakomunikawało jakąkolwiek informację o tym modelu, co może być podpowiedzią, że wraz z nową skrzynią auto będzie ponownie dostępne.

Nowy Hyundai Veloster N trafi do sprzedaży w Korei Południowej jeszcze w tym miesiącu. Nowa skrzynia biegów wkrótce powinna trafić do bliźniaczych modeli z serii „N”, czyli do modelu i30 N po faceliftingu.

2020 Hyundai Veloster N DCT

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz