McLaren Speedtail to oficjalnie najszybszy samochód marki

Pojazd jest w stanie osiągnąć prędkość 403 km/h.

Jak dotąd najszybszym samochodem jaki stworzył McLaren był model F1, który potrafił rozpędzić się do 386 km/h. Miało to miejsce jednak lata temu, ponieważ okres produkcji pojazdu zakończył się w 1998 roku. Teraz McLaren ma nowego króla. Model Speedtail w podczas próbnych przejazdów w tym tygodniu zdołał rozpędzić się do 403 km/h.

Wyczyn ten dokonany został na pasie startowym Johnny Bohmer Proving Ground w Kennedy Space Center na Florydzie, za kierownicą prototypu hipersamochodu zasiadł główny kierowca testowy McLarena Kenny Brack. Przejazd zakończył cały program testów, mających na celu sprawdzenie jaką prędkość jest w stanie osiągnąć Speedtail. Poprzednie przejazdy wykonane zostały na torach w Hiszpanii oraz Niemczech.

Za napędzanie McLarena Speedtail odpowiedzialna jest znana 4-litrowa jednostka marki V8 z turbodoładowaniem, która zapewnia moc na poziomie 750 koni mechanicznych oraz 799 Nm. Współpracuje ona z dodatkowym silnikiem elektryczny o mocy 312 KM oraz 347 Nm. Wspólna moc obu jednostek według McLarena wynosić ma około 1055 koni mechanicznych i 1149 Nm.

Pierwsze 100 km/h na liczniku Speedtaila pojawia się w czasie około 2,5 sekund. 300 km/h samochód osiąga w mniej niż 13 sekund. Niestety nie wiemy ile czasu zajmuje osiągniecie prędkości maksymalnej.

Pierwsze egzemplarze pojazdu trafią do klientów w lutym 2020 roku. Powstanie jedynie 106 sztuk maszyny, cena za jedną wynosi 2 miliony euro. Tak, jak to bywa w przypadku takich limitowanych aut, wszystkie zostały już wyprzedane.

2020 McLaren Speedtail

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

źródło: McLaren

TEST: BMW 430i Coupe G22 - jednak zbyt duże, czy zbyt małe?

Subskrybuj nasz nowy kanał YouTube i oglądaj videotesty:

Dodaj komentarz